Tallinn. Eesti keel maailmas

10.09.2004

Reedel, 10. septembril kell 20.05 näitab Eesti Televisioon näitab 17. ja 24. septembril ja 1. oktoobri õhtul kell 20.05 saatesarja “Eesti keel maailmas”.
Tegu on Eesti Instituudi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Televisiooni koostöös valminud dokumentaalprojektiga, mille eesmärgiks on tutvustada vaatajale eesti kultuuri jaoks tähtsat, ent Eesti-siseselt vähetuntud teemat — laiemalt käivituvat eesti keele ja kultuuri õpetamist välismaa kõrgkoolides.
Kevadel valmis Eesti Keele ja Kultuuri Akadeemilise Välisõppe Nõukogu ning haridusministeeriumi koostöös riikliku programmi “Eesti keel ja kultuur maailmas” projekt, mis tänaseks on jõudnud Riigikogu saali ning rahandus-, välis- ja teiste ministeeriumide laudadele. Saatesarja peamiseks eesmärgiks ongi tutvustada Eesti televaatajale projekti sisu, tulevikku ja tähtsust. Selliselt on “Eesti keel maailmas” Eesti lugu. Tõestus sellele, et Eesti riikluse mõte — edendada eesti kultuuri — pole pankrotis, vaid et Eesti riik saab oma riikluse toetuseks väga palju ära teha just eesti keele ja kultuuri õpetamise kaudu maailmas.
Eesti keele õpetamine maailmas on Eesti välispoliitika osa. Kunagi oli Aleksander Kesküla nimelisel eesti mehel hull unistus Suur-Eesti riigist. Üks Eesti erakond on kirjutanud oma programmi eesmärgi tõsta eesti keele rääkijate arv maailmas kahe miljonini. Üsna laialt on seevastu levinud arusaam, et meie keel on tegelikult ikka liiga väike, selle õppimisel pole mingit mõtet ning selle keele õpetamine käputäiele veidrikele ei tee meid tuntumaks.
Sarja esimene saade näitab, milline on eesti keele ülikooliõppe ajalugu, mida meil on teistelt maadelt õppida ning milliseid võimalusi avab üleüldse teise maa keele ja kultuuri õppimine. Saame teada, et eesti keele ja kultuuri õpetamine välismaal on läbimõeldud ja mõtestatud programm. See on Eesti riigi ja eestlaste kultuurilise enesekehtestamise heaks tehtav töö.

< TAGASI
Kalender
< September 2022 >
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930