Budapest. Tallinna kohvikute interjööre

12.10.2005

12. oktoobrist on Kesk-Euroopa Kultuuriinstituudis (Budapest 1088, Rákóczi út 15) üleval näitus Tallinna kohvikute interjööridest.
12. oktoobril kell 17.30 avataval näitusel on väljas valik unustatud ja meeles olevaid, avalikke ja samas isiklikke ruume. Tähelepanu all on ajaveetmiskohad ja nende sisekujundus mis on osa erilisest igapäevast.
"Kohtumispaigad" käsitleb kohvikuid osana linlikust elustiilist. Sellest tulenevalt keskendutakse 20. sajandi Tallinnale, ajale mil siinne linnakeskkond tegi läbi kiire arengu ja mil seda arengut on võimalik vaadelda läbi tingliku "kohvikukultuuri" määratluse. Teiseks lähtepunktiks on interjööride kaduvus, selle kujundusliigi paratamatu saatus. Tähelepanu pööramine kohviku kujundamisele on loonud neile sageli olulise lisaväärtuse, tihti on kohvikud olulised tähised siinses kujunduskunstis. Samas ei saa unustada kohvikut kui eeskätt ajaveetmiskohta.
Ruumi ja selle kasutaja suhe on vastuoluline: loodud ruum organiseerib meie elu samuti nagu meie ruumi kujundades, kasutades, seal liikudes. Kohvikud on sotsiaalsed ruumid, mille tähendused muutuvad kasutamisel, ruumi ja inimeste kokkusaamisel. Avalikus, tundmatute inimestega jagatud ruumist võib saada "oma" privaatne osa igapäevast. Kohvikutega seostub nii peatunud kui möödatuiskav aeg, seda nii kohvikutes istudes kui mälestustele tagasi vaadates. Nii meelis- ja menupaikade kadumise ja muutumise kiirus kui ümberkehastumiste tuhin ja uute kohvikute tekkimine samadele, traditsiooniliselt väljakujunenud kohtadele on andnud tõuke käesoleva näituse koostamiseks. Kujundusliku aspekti kõrval koorub olulisena välja ruumi ja mälu suhe, mis peaks valdavalt kadunud kohvikuinterjööride nägemise huvitavaks muutma ka tavavaatajale, mitte vaid kitsamale ruumikujundushuviliste ringile.
Näitus laieneb muuseumisaalist linnaruumi ja tuletab meelde interjööre mis on olnud osa Tallinna elukeskkonnast. "Kohtumispaigad" jääb avatuks 2. novembrini.
Näituse koostaja Kai Lobjakas, kujundaja Pärtel Eelma.
Lähem info Eesti Instituudist Ungaris.

< TAGASI
Kalender
< Jaanuar 2005 >
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31