Tallinn. Valmis ingliskeelne trükis "Estonian Home"

10.06.2008

Eesti Instituudil valmis ingliskeelne trükis "Estonian Home", mida ilmestavad hollandi fotograafi Henri van Noordenburgi pildid, tekst pärineb Lauri Vahtre sulest.

Tegemist on väljaandega, mis kuulub ühte ritta Eesti Instituudi trükistega, mis tutvustavad Eestit pigem emotsionaalse mulje kui üldiste faktide kaudu, nagu "Things Estonian", "Estonian People" jt. Raamatukeses täiendavad teineteist välismaalasest piltniku ühtaegu subjektiivne ja terav pilk ning teksti eestlasest autori arutlused sellest, mida tähendab "kodu" eestlastele ja teistele siin maal elavatele inimestele.

Henri van Noordenburgi aastatel 2004-2005 valminud piltidel kujutab hetkel Austraalias elav Madalmaade kunstnik Eesti kodusid ja nende elanikke. Väljasttulnuna on ta tabanud meie elulaadile olemuslikke detaile ja nähtusi, mille teravapilgulisus üllatab ning mis sellistena väärivad tähelepanu — nad annavad uue ja põnevalt värske vaatenurga Eesti igapäevaelule.

Piltniku huvi keskmes oli ühelt poolt Eesti kultuur üldise nähtusena, teisalt paelusid teda üksikud elusaatused. Ta külastas ligi kahtekümmet majapidamist, osales nende elus ja tegemistes. Ise on ta oma tööde kohta öelnud, et need on “ülistus kodule ja mitme põlvkonna poolt edasi antud kultuuriteadvuse kirjeldus”.

Pilte täiendavad ja avavad ajaloolase Lauri Vahtre kohati lustakad arutlused, mis pakuvad nägemust Eesti kodust ja armsatest kodustest tegemistest. Kõlama jääb mõte, et tänu Eesti kodu teatud suletusele võõra ja tundmatu ees on eestlastel alati olnud koht, kus endaks jääda ja asju õigete nimedega kutsuda.

Henri van Noordenburgi töid on Eestis eksponeeritud Tallinna Linnagaleriis ja Riigikogus, hetkel on näitus tema töödest Eesti kultuurinädala raames Ungaris, kus seda näidatakse Budapestis ja Debrecenis.

Lisainfo: Karel Zova karel@einst.ee

< TAGASI
Kalender
< Jaanuar 2008 >
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031