Ungari: fookuses VAT Teater

Eesti Instituut Ungaris
Falk M. u. 22. fe. 2 Budapest Ungari
01.12.2014 18:30 - 21:00

Eesti Instituudi Ungari esinduse teatriõhtute sarjas näidatakse sel korral Aare Toikka lavastust, Kalahari bušmani naise Nisa lugu tema enese sõnade järgi. Sissejuhatuse teeb teatriteadlane Ildikó Sirató.

Lavastuse aluseks on Marjorie Shostak’i jutustus „Nisa“. Umbes viiekümneaastane Aafrika naine jutustas oma loo antopoloogile 1971. aastal. Nisa oli naine Aafrika lõunaosas elava ja küttimise ning korilusega tegeleva !kungi rahva seast. Ta oleks olnud tähelepanuväärne naine mistahes ühiskonnas. Väikese tüdrukuna päästis ta oma äsjasündinud venna, kellelt ta ema tahtis elu võtta. Kaheteistkümneaastaselt läks ta naiseks mehele, keda ta ei tahtnud. Ta läks lahku, abiellus uuesti ja jäi leseks. Oma elu jooksul sünnitas ta neli last, kellest ükski ellu ei jäänud. Kindlameelselt otsis ja leidis ta elamisvõimalusi karmis Kalahari kõrbes. Korilus ja küttimine kui eluviis on kaasajal peaaegu kadunud. Kuid inimkonna arvatavasti saja tuhande aasta pikkusest eksisteerimisajast moodustab üheksakümmend protsenti aeg, mil see oli peamiseks elatusviisiks. Inimliigi unikaalsus ja inimloomus vormusid korilus- ja küttimisühiskonnas. Nisa lugu on inimese lugu.

Katariina Unt:
"Mind inspireeris Marjorie Shostaki raamat "Nisa", ootamatult avameelne ja köitev lugu Aafrika lõunaosas Kalahari kõrbes küttimise ja korilusega tegeleva !kungi rahva seas elavast naisest Nisast. Tema oma sõnade järgi kokkupandud jutustus avab võimaluse siseneda ühe teistsuguse kultuuritaustaga naise sisemaailma. Nisa eluloos ei eristu tähtis ja vähemtähtis, üksikud sündmused ei kujune elumuutvaks teguriks. On ainult alatine kohalolu ja kõik, mis inimesele osaks saab, on asjakohane ja vajalik. Naise tundeelu olenemata kontinendist, rahvuslikust kuuluvusest ja elutingimustest on universaalne. Igatsus on üks. Ühes on koos nii mees kui naine. See on ÜHE - seega igaühe lugu.

Dramatiseerija (Marjorie Shostak’i samanimelise jutustuse ainetel), lavastaja, esitaja: Katariina Unt
Lavastaja: Aare Toikka
Helikujundaja ja esitaja: Tanel Ruben
Valguskujundaja: Triin Hook
Koreograaf: Marge Ehrenbusch
Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/

Vaata ka:
< TAGASI