Ungari: Arvo Pärdi filmõhtud – "Tzvetanka"

Budapesti Muusikakeskus
Mátyás utca 8 Budapest Ungari
10.11.2015 18:00 - 20:00

Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös Arvo Pärdi Keskuse ja Budapesti Muusikakeskusega toob Ungari muusika- ja filmihuviliste ette valiku Arvo Pärdi muusikat kasutavatest filmidest. Sügishooaja kolmanda filmina näidatakse Bulgaaria teatrikunstniku Julian Tabakovi debüütfilmi "Tzvetanka".

Sissejuhatuse teeb dramaturg, kirjanik, muusika- ja filmikriitik László Kolozsi.

2015. aastal tähistatakse helilooja Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Eestist pärit maailmakuulsa helilooja teoseid ei ole kuulda ainult albumitel ja kontserdisaalis, vaid sageli ka kinos, kuna tema muusika on inspireerinud mitut režissööri nagu näiteks Jean-Luc Godard'i, Tom Tykwerit või Paolo Sorrentinot.

Eesti Instituudi filmiõhtute sarjas, mis sai inspiratsiooni Arvo Pärdi Keskuse juba viiendat aastat toimuvast sündmusest, saab vaadata mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab Arvo Pärdi muusika.
Filmid linastuvad Budapesti Muusikakeskuse raamatukogus.

"Tzvetanka"
Bulgaaria-Rootsi, 2012
dokumentaalfilm
režissöör: Julian Tabakov

"Taevas süütas idakaare, päev tõusis ja maa oli ujutatud valgusesse. Minu päev sündis ja see on ennast taasesitanud rohkem kui pool sajandit. Päev on üks ja sama, aga siiski alati erinev. Vahel on see kurb ja vaikne, vahel särab."

Sellise tekstiga algab film Bulgaaria vanaprouast, 1926. aastal sündinud Tzvetanka Goshevast. Tekstiga on kokku komponeeritud Arvo Pärdi teos "Lamentate", mille jooksul saab kiirendatud kujul näha tervet päevaringi ühes vapustava vaatega paneelmaja korteris. Pärdi muusikat on julgelt kasutatud veel mitme minuti jagu. Kõlavad teosed "Für Alina", "Spiegel im Spiegel" ja "Sarah Was Ninety Years Old". Viimase puhul on tähelepanuväärne, et ilmselt esimest korda Arvo Pärdi muusikat kasutavate filmide ajaloos on režissöör ka ise Pärdi teose esitaja. Täpne ja tundlik on terve filmi helitaust ja Adam Nilssoni operaatoritöö, kelle soovitusel Julian Tabakov Arvo Pärdini jõudiski. Filmi teeb meeldejäävaks see, et intelligentse režissööri Julian Tabakovi põhitöö on teatrikunst ning saatuse tahtel arstiks õppinud vanaema Tzvetanka suur unistus oli noorena hoopis näitlejaks saada. Kahe loova natuuri koostöös sündiski see viimaste aastate üks värskematest dokumentaalfilmidest, mis räägib justkui ühe inimese elust, aga üldistatult terve riigi XX sajandi ajaloost alates monarhiast ja läbi sotsialismiaja kurjuste kuni tänaseni välja.

Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/

Eesti Instituut tänab sündmuse partnereid ja korraldajaid:

Budapesti Muusikakeskus

< TAGASI