Ungari: Arvo Pärdi filmiõhtud – "Sõjafotograaf"

Budapesti Muusikakeskus
Mátyás utca 8 Budapest Ungari
06.12.2016 18:00 - 21:00

Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös Budapesti Muusikakeskusega alustas 2015. aastal filmiklubiga, mis toob Ungari muusika- ja filmihuviliste ette valiku Arvo Pärdi muusikat kasutavatest filmidest. Aasta viimasel linastusel näidatakse Šveitsi režisööri Christian Frei dokumentaalfilmi "Sõjafotograaf".

2015. aastal tähistati Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Eestist pärit maailmakuulsa helilooja teoseid ei ole kuulda ainult albumitel ja kontserdisaalis, vaid sageli ka kinos, kuna tema muusika on inspireerinud mitut režissööri nagu näiteks Jean-Luc Godard'i, Tom Tykwerit või Bernardo Bertoluccit.

Eesti Instituudi filmiõhtute sarjas, mis sai inspiratsiooni Arvo Pärdi Keskuse juba viiendat aastat toimuvast sündmusest, saab vaadata mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab Arvo Pärdi muusika. Filmid linastuvad Budapesti Muusikakeskuse raamatukogus originaalkeeles, ungari subtiitritega.

Sissejuhatuse teeb dramaturg, kirjanik, muusika- ja filmikriitik László Kolozsi.

"Sõjafotograaf"
("War Photographer")
2001, Šveits, 96 min
Režissöör: Christian Frei

Oscarile nomineeritud linateos on intensiivne rännak kriisikollete jäädvustamisele pühendunud mehe James Nachtwey ainulaadsesse maailma. Režissöör annab filmi protagonistile taktitundeliselt aega avada oma töö tausta, sellega kaasnevaid emotsioone, elufilosoofiat ning samas rahulikus tempos näidata vapustavaid fotosid otse sündmuste keskelt, kuhu julgevad astuda väga vähesed jalad. Tehniliselt leidlik lahendus on väikese filmikaamera kinnitamine fotokaamera objektiivile, mis laseb vaatajail osaleda peadpööritavates seiklustes, mis ilmestavad kõnekalt selle ohtliku, ent ääretult vajaliku elukutse plahvatuslikku olemust.

Filmis kõlavad Arvo Pärdi teosed "Silouan's Song" ja "Psalom".

Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/

< TAGASI